انواع فیبر مدار چاپی

فيبر فنلی ( استخوانی )

اين فيبر به رنگ زرد پررنگ يا قهوه اي بوده و به راحتي سوراخ مي شود .لايه مس روي آن بر اثر حرارت زياد هويه به راحتي جدا مي شود . قيمت اين نوع فيبر ارزان بوده و به همين دليل در اكثر كيت ها و مداراتراديو و تلويزيون استفاده مي شود . طريقه ساخت آن به اين صورت است كه لايه هاي مقوا را چسبي به نام فنل فشرده مي سازند . بدين جهت به آنها فيبر فنلي گفته مي شود .

فيبر فايبرگلاس

اين فيبر سفید رنگ بوده و نسبت به فيبر فنلي محكم تر و به سختي سوراخ مي گردد . در مقابل حرارت مقاوم بوده و بيشتر در مدارات ماشين حساب ، ويدئو ، كامپيوتر و ... به كار مي رود . فايبر گلاس معمولا در ضخامت های بين 1 تا 2 ميلي متر وجود دارد .

فيبر دورو

اين فيبر هم مي تواند از نوع فنلي باشد و هم از نوع فايبر گلاس ؛ و اختلاف آن با فيبر يك رو در اين است كه هر دو طرف اين فيبر يك لايه نازك مسي دارد و در نتيجه مدارات فشرده تر و كوچكتري را مي توان با اين نوع فيبر طراحي كرد .

فيبر چند لايه

اين نوع فيبر معمولا از جنس متاليزه بوده و داراي چند لايه مس و عايق شده از هم مي باشد . اين نوع فيبر بيشتر در مدارات پيچيده كامپيوتر و ... به كار مي رود . نهيه مدار چاپي اين نوع فيبر به صورت مكانيزه امكان پذير است .

metal base pcb

alpcb cupcb fepcb این فیبرها در رده metal base pcb ها هستند و معمولا برای بردهای پروژکتورها و فیبر هایی که پاور ال ای دی دارند کاربرد دارند که البته بیشتر بازار جهانی در اختیار alpcb قرار دارد و در ایران هم فقط alpcb ( مدارچاپی آلومینیوم ) شناخته شده است.